Tenis Sporunda Kullanımda Olan Ekipmanlar Hangileridir

Tenis olimpik olan bir spor dalıdır. Tenis sporu kendi içerisinde, kendine özel ekipmanlar bulunduran bir spor dalıdır. Tenis maçlarında ve oyunlarında oyuncular tarafından kullanılması gereken kişisel ve kişisel olmayan yani maça dair olan ekipmanlar bulundurulması gereklidir. Teniste kullanılan ekipmanlardan 2 adet başlıca ekipman vardır. Tenis raketi ve tenis topu. Bu 2 ekipman bir tenis maçı ya da tenis oyunu için olmazsa olmaz, gerekli olan bir ekipmanlardandır. Tenis topları genellikle neon olası şartı ile sarı renkte olur. Sarı renkten farklı olmak üzere de yeşil, pembe gibi tenis topları da kullanımdadır. Buna rağmen tenis camiası tarafından en çok sarı renk tercih edilmektedir. Tenis raketi ise kişiden kişiye, oyuncudan oyuncuya göre değişkenlik gösterebilen bir ekipmandır. Tenisi oynayacak olan kişinin yaş, kilo ve bulunmuş olduğu tenis seviyesine göre kullanacağı rakette farklılık gösterecektir. Diğer ekipmanlar ise daha çok oyuncuları kapsamakta olan ekipmanlardır. Bu ekipmanların içerisinde ise tenis çantası, tenis ayakkabısı, tenis kıyafetleri gibi ekipmanlar yer almaktadır.

Teniste Oyuncuların Tercih Edecekleri Raket Nasıl Olmalıdır?

Raket, tenisin temel ekipmanlarından bir tanesidir. Raketler genellikle tenisi oynayacak olan oyuncuların istatistiklerine ve seviyelerine göre de değişkenlik gösterir. Tenis raketlerinin ağırlıkları, boyları da eş orantılı olarak tenis oyuncularına bağlı olmalıdır. Bir tenis oyuncusunun kilosu, boyu, tenis oyunundaki bulunmuş olduğu konuma göre raketini de tercih etmesi gerekir. Aynı zamanda denge ve dengede durabilme faktörleri, raketin kafa büyüklüğü, raketin grip ölçüsü ve kordaj yoğunluğu da oldukça önemli faktörler arasında yer almaktadırlar. Bir tenis oyuncusu raketini tercih etmeden hemen önce detaylı bir araştırma yapması gerekir. Aynı zamanda raket tercihini yapmadan önce de tenis kulübüne veya kursuna dahil olan oyuncu ise tenis koçlarına ve teniste belirli bir seviyeye gelmiş olan fikir sahiplerine danışılıp, tercih yapılması gerekir. Aynı zamanda mümkün ise raket satın alınmadan önce demosunun da denenmesi önemli bir seçenektir.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu kısaltması ile TTF, Türkiye’de her il ve ilçede oynanan tenis maçlarını, yapılan tenis turnuvalarını yönetimde en yüksek mercisi olan durumundadır. 1953 yılında kurulmuş olup, özerk ve bağımsız olan bir federasyondur. Türkiye Tenis Federasyonu’nda 240 adet federe kulüp ve 60.000’in üzerinde de lisanslı tenis oyuncusu bulunmaktadır. Türkiye Tenis Federasyonu’nun 2015 senesinde yapılan 5.genel seçimlerden beri başkanı ise Cengiz Durmuş’tur. Başkanlık yapan Cengiz Durmuş aynı zamanda da tenise ilgili ve oldukça iyi bir tenis oyuncusudur.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın