Tenis Maçlarındaki Hakem Dağılımları

Tenis maçlarında hakem olması ve hakemlerin dağılımları oldukça büyük önem taşır. Tenis maçlarında birden fazla hakem bulunacağından dolayı her bir hakeminden de sahadaki yeri ve görevi farklıdır. Tenis maçlarında toplamda 13 adet hakem bulunur. Bu hakemler görevleri gereğince sahalarda farklı alanlarda bulunur. Her bir hakemin sahada bulunup, görevini yerini getirmesi kuralların da aksamaması anlamına gelir. Tenis maçlarında 1 adet tüksek sandalyede oturan hakem bulunur. Bu hakem yüksek sandalyede oturması ile sahayı daha rahat görebilme şansına sahip olur. 1 adet kenarda oturan başhakem, 2 adet her 2 yanda da bir tane bulunmak üzere ayak hatası hakemi, 1 adet ağ hakemi, 2 adet yatay çizgi hakemi ve 6 adet dikey çizgi hakemi bulunur. Her bir hakemin maç anında sahada bulunması ve maç sonuna kadar da sahada bulunması gerekmektedir.

Tenis Sporu ile İlgili Bilinmesi Gereken Bilgiler Nelerdir?

Tenis sporu tüm dünyaya hâkim olan ve hakimiyetini de sürdürmekte olan bir spordur. Tenis sporu tenis raketi ve top ekipmanları ile beraber oynanan bir spordur. Tenis maçlarında 2 adet takım bulunur. Takımlardaki kişi sayıları ise en az 1 ve en fazla da 2 kişiden oluşabilir. Maçtaki toplam oyuncu sayısı ile de bağlantılı olmak üzere maçta en az 2, en fazla da 4 adet oyuncu yer alabilir. Tenis maçları “Kort” isimli sahalarda oynanır. Kort sahaları normal sahalardan farklı olmak ile beraber toprak, sert yüzey, ahşap gibi zeminlerden oluşabilir. Tenis maçlarında kullanılan toplar ise genellikle sarı renktedirler. Farklı renklerde de tenis topu bulunmasına rağmen genellikle sarı renk tercihte olur. Tenis, 19.yüzyıldan beri oynanmakta olan bir spordur.

Tenis Sporunun Öğrenim Süreci Nasıl İşler?

Tenis sporunun öğrenim işleyişi kişiden kişiye, bir tenis oyuncusundan başka bir tenis oyuncusuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tenis sporunun öğrenim sürecinde ve işleyişinde yaş aralığı, antrenman sıklığı, tenise karşı olan ve beslenen ilgi de oldukça önem taşır. Standart olan tenisi öğrenme süreci minimum 15 saatlik bir dersten başlar. Bu süreç özel veya grup derslerinde değişkenlik göstermesi ile birlikte 20 saate de çıkabilmektedir.

Bir cevap yazın