Tenis Maçlarında Hawk-Eye Teknolojisi

Spora ve sporcuya duyulan saygının giderek artıyor olması bu alan için sevindirici gelişmelerdir. Birçok farklı yaş grubu için ayrı ayrı faydalar sağlıyor olması bu alanı insanların gözünde gitgide daha sağlam bir yere yerleştirmektedir. Sporun insan için faydalarının çeşitliliğinin yanı sıra, kişiye özgü alternatiflerin de ön plana çıktığı görülmektedir. Mevcut onlarca spor dalı içinden, kişinin kendine en uygun spor dalını seçmesi zaman alabilir. Ancak böyle bir seçeneğin olması oldukça sağlıklıdır. Kişinin kendine en uygun spor dalını seçmesi için ilk önemli şart fiziksel uyumdur. Kişinin ilk olarak sağlığının elverişli olması arzu ettiği spor dalına ne kadar uyumlu olduğunu gösterir. Bu sayede herhangi bir problem çıkmaksızın istediği sporu yapabilir. Tenis de birçok farklı yaş grubu için uygunluk seviyesi oldukça ortalama sporlar arasında yer almaktadır. Söz konusu alanın ilgi çekici detayları arasında hawk-eye teknolojisi göze çarpar.

Tenis kuralları içerisinde bilinen en genel kurallardan biri topun çizgi dışına çıkmaması gerektiğidir. Bu anlamda mevcut hataları önlemek için ya da hata payını en aza indirgemek için hawk-eye teknolojisi kullanılmaktadır. Hawk-eye Türkçe’de şahin gözü anlamına gelir. Bu teknoloji dünyanın farklı bölgelerinde bulunan bütün tenis kortlarında mevcut değildir. Bunun sebebi ekonomiklik ilkesidir ancak mevcut sahalarda oldukça önemli bir sorumluluğu üstlenir. Hawk-eye sahanın etrafında farklı noktalara yerleştirilmiş bir kamera sistemidir. 8 farklı açının görüldüğü bir bilgisayar kamera kombinasyonudur. Bu sayede topun çizgi dışına çıkıp çıkmadığı konusunda daha az hatalı kararlar verilir.

Tenis maçları alternatif spor dallarının maçlarında görülen hakem kararları noktasında birtakım farklılıklara sahiptir. Özellikle diğer örneklerdeki hakem kararına itirazın neredeyse imkânsız olduğu ayrıntısı tenis için geçerli değildir. Teniste oyuncular hakemin kararına itiraz edebilir. Bu itirazı neticesinde hawk-eye teknolojisine başvurularak nihai karar verilir. Hata payı anlamında kullanılan teknolojinin 3 milimetrelik bir sapma oranı mevcuttur. Bu da neredeyse %100’e yakın doğru karara götürmeye yeterlidir. Her oyuncunun her set için 3 itiraz hakkı mevcuttur. Mevcut itirazın kamera görüntüleri neticesinde haklı bulunması halinde oyuncunun itiraz hakkında düşürülme olmaz.

Bir yanıt yazın