Retro Ne Demek? Retro Giyim Tarzı Nedir, Vintage İle Farkları Nelerdir?

Retro Ne Demek? Retro Giyim Tarzı Nedir, Vintage İle Farkları Nelerdir?

Retro Ne Demektir? 

Retro geçmişe dönüş demektir. Özellikle geçmişte yaşanmış olan belirli özelliklerin güncellenerek ortaya yeni bir ürün mamül ve eser olarak çıkarılmasına retro denilmektedir. Retro geçmişe dönüş veya geriye gitme anlamlarında kullanılmaktadır. 

Retro Giyim Tarzı Nedir? 

Retro giyim tarzı geçmişte moda olmuş renklerin kıyafetlerin ve tarzların yeni ürünlerde kullanılarak tekrar moda haline gelmesidir. Örneğin bol paça pantolon eski dönemlerden gelmiş bir retro iken günümüzde de yeni moda olarak kullanılması retro kıyafet olmasını sağlamaktadır. Renklerde de retro renkler kullanılarak kıyafetler kullanılmaktadır. Retro giyim tarzı kıyafetlerin tarz olarak eski ve geçmiş dönemleri birebir yansıtan yeni kıyafetler olmasıdır. 

Retro İle Vintage Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Retro geçmiş tarzların güncel kıyafet veya eşyalara uygun şekilde tasarlanarak yeni ürünler şekilde ortaya konulmasıdır. Fakat vintage ürünlerin kendisinin eski dönemlerden kalma olması ve eski halleriyle kullanılmasıdır.

Vintage kelimesi geçmiş modasına ait anlamına gelmektedir. Retro kelimesi ise geçmişten gelen bir ürün benzeri olarak ifade edilmektedir. Vintage geçmişte moda haline gelmiş kıyafetlerin veya eşyaların geçmişteki halleriyle kullanılması iken retro kıyafetlerde yeni ürünlerin geçmiş tarzda üretilmesi söz konusu olmaktadır. 

Kaynak: idarimerkez.com

Bir cevap yazın