Nem Kurutma Nedir?

Nem kurutma nedir sorusunun ve daha birçok sorunun yanıtını verdiğimiz içeriğimizde nem alma cihazları, nem kurutma şekilleri gibi nem kurutmaya dair her konuda bilgi vermeye çalışacağız. En basit haliyle nem kurutma; bir ortamdaki nemin istenilen seviyeye indirilebilmesi için belli yöntemler kullanılarak o ortamdan uzaklaştırılmasıdır. İnsan sağlığı için ortamda belli bir nem seviyesi olması yeterlidir.

Halk arasında nem genellikle rutubet olarak nitelendirilmektedir. Sadece evlerde değil işyerleri, sanayi alanlarında da nem kurutma, nem alma ihtiyaçları olabilmektedir. Özellikle belli sektörlerde oldukça fazla kullanılan nem alma cihazları ya da diğer bir adıyla nem kurutma cihazları inşaat kurutma, beton kurutma, gıda kurutma, depo kurutma, şap kurutma, arşiv odası kurutma, epoksi kurutma, duvar kurutma gibi alanlarda kullanılmaktadır. Nem bir ortamdaki havada bulunan su bileşenlerine verilen addır.

Nem Alma Cihazları Nerelerde Kullanılır?

Nem alma cihazları yani nem kurutma makineleri en çok inşaat alanlarında kullanılmaktadır. Bir inşaat alanında duvarlar, zeminler yağmura karşı korumasız olduğundan ıslanabilmektedir. Bu zeminlerde parke, boya, epoksi, PVC gibi işlemlerin yapılabilmesi için nemin kurutulması gerekmektedir. Hem zaman hem de para kaybı yaşamamak için nem kurutma cihazları kullanılmaktadır. Çok farklı boyutlarda nem kurutma cihazları bulunmaktadır. Ev tipi nem kurutma cihazları ile sanayi tipi cihazlar oldukça farklıdır.

Ayrıca satın alma dışında dönemsel kiralama imkânı da olan bu cihazların çok geniş ürün yelpazesi bulunmaktadır. Nem kurutma makineleri kapasitelerine göre değişmekle birlikte çok kısa sürede ortamdaki nemi kurutmakta ve zaman kazandırmaktadır. Böylece yıl boyu inşaatlarda çalışma hava durumuna göre durdurulmadan devam edebilmektedir. Evlerde de nem kurutma cihazları kullanımı ile ısıtma giderleri azalmaktadır.

Nem Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Nem kurutma işlemi, nem alma cihazları ya da nem kurutma makineleri ile yapılmaktadır. Birçok farklı kapasiteye sahip nem alma cihazı piyasada bulunmaktadır. Nem kurutma makinesi ile nem kurutma işlemi düşük enerji sarfiyatı ile çalışan cihazlardır. Her anlamda kullanıcısını kara geçiren teknolojisi ile sadece fişe takıp çalıştırmak yeterli olacaktır. Her boyut ve kapasitede olan türü aynı şekilde aynı basitlikle çalışabilmektedir.

Herkesin çok rahatça kullanabileceği nem kurutma makineleri hem evlerde hem de çeşitli sanayi sektörlerinde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Nem alma cihazı fişe takıp çalıştırıldıktan sonra kapasitesini belirleyen haznesinde yani ortamdaki nemi suya çevirip sakladığı alanda nemi toplamaktadır. Su ile dolan hazne boşaltıldıktan sonra cihaz yeniden çalışmaya devam edecektir. Gayet sessiz bir şekilde çalışan nem alma cihazlarının ev tipi olanlarda farklı tasarım seçenekleri bulunmaktadır. Bazılarında ekstra olarak hava temizleme özelliği de bulunmaktadır.

Nem Kurutma Cihazları Nasıl Çalışır?

Nem kurutma cihazlarının çalışma prensibi ortam havasındaki havanın cihazda toplanması ve suya çevrilmesi temeline dayanmaktadır. Çalışma şekli oldukça basit olan cihazları çalıştırabilmek için sadece fişe takmak yeterli olacaktır. Nem alma cihazları ile kuru ortamlar, rutubetten uzak sağlıklı nem oranına sahip mekanlar yaratmak mümkündür. Sel ve su baskınlarında, rutubetli evlerde, sanayilerde, inşaatlarda, yeni binalarda nem alma cihazları kullanmak çok faydalı olacaktır. Nem alma cihazları bir vantilatör gibi havayı içine çekerek yoğuşma prensibi ile havadaki fazla nemi suya dönüştürerek haznesinde toplar. Diğer bir nem toplama yöntemi ise absorpsiyondur. Yeni oluşan bir diğer yöntem ise granül yöntemidir. Her yöntemin kullanım alanı ve kapasitesi farklı olduğundan farklı alanlarda tercih edilmektedir. Piyasada rutubet giderici cihazlar olarak da bilinen nem alma makineleri genel olarak elektrikli süpürgelere benzetilmektedir. Zaman zaman boşaltılması gereken de bir su tankı vardır. Yer yer klima ünitesine benzetilen nem alma makineleri için iki temel çalışma prensibi kabul edilmiştir; yoğuşma, absorpsiyondur.

Nem Kurutma Cihazları Verimli Mi?

Nem kurutma cihazları hem evlerde hem de özellikle inşaat sektörü başta olmak üzere birçok sanayi sektöründe hayat kurtarmaktadır. Nem kurutma cihazlarından olabildiğince verimli bir şekilde yararlanabilmek için en önemli nokta doğru nem alma cihazını seçebilmektir. Doğru nem alma makinesi nasıl seçilir sorusu ve cevabı oldukça kafa karıştırıcı olabilmektedir. Çok fazla seçenek olması ile bir nem alma makinesi seçimini kolaylaştırmak mümkündür. Öncelikle nem alma cihazının kullanılacağı alanın detayları belirlenmelidir.

Hangi sektörde, ne kadara bir hacme sahip alanda, hangi malzeme türünde ne tür bir alanda ne kadar miktarda nem tutulacağına dair bilgiler netleştiğinde cihazlar kapasitelerine göre sıralanabilecektir. Ayrıca nem alma makineleri çalışma prensiplerine göre de çeşitlere ayrıldığından hangi türün sizin çalışma alanınıza uygun olduğu belirlenmelidir. Trotec firması hem ürün çeşitliliği hem de müşteri hizmetleri kalitesi ile her zaman yanınızda olmaktadır.

Tüm bu süreçlerde sorun yaşadığınızda tüm sorularınızı yanıtlayacak ve size cihaz seçiminde yardımcı olacak uzman teknik ekibi ile Trotec her daim kullanıcı dostu bir hizmet anlayışı benimsemektedir. İnsan sağlığı için zararlı nemden kaçınmak ve belli bir seviyede nem oranına sahip ortamlarda bulunmak yararlıdır.

Böylece nem alma cihazlarının önemi göz önüne çıkmaktadır. Sadece iş alanlarında değil evlerde hatta her ortamda nem alma cihazları gereklidir. Nem alma cihazlarının verimli olduğu evlerdeki nem hissiyatından, inşaatta kuru duvar ve zeminlerden anlaşılabilir. Düşük enerji harcayarak günler sürecek kuruma işlemleri saatler içinde nem alma cihazları ile tamamlanabilmektedir.

Güvenilir Nem Kurutma Firması

Güvenilir nem kurutma firması nasıl bulunur sorusu son zamanlarda çok fazla sorulan sorulardan biridir. Güvenilir bir nem kurutma firması nasıl olmalıdır sorusuna yanıt verildiğinde aslında diğer soruda açıklığa kavuşmuş olacaktır. Bir ürün ya da hizmet almak için firma ile iletişime geçildiğinde kişiler en uygun fiyata en yüksek kaliteyi satın almak istemektedirler.

Doğal olarak kaliteli ürün ve hizmet seçenekleri, son teknoloji kurulmuş bir sistem, profesyonel teknik ekip, mutlu müşteri için çalışan hizmet anlayışı, güvenilir bir iletişim ve daha birçok özellik arayan müşteri ile bitmeyecek bir ilişki kurulacaktır. Sadece ürün ya da hizmet satışı sonrasında her zaman ulaşılabilir ve bilgi verebilir durumda olmak güvenilir olmanın ilk adımı olacaktır. Satılan ürün bir cihaz olduğundan müşteriler garantili bir alışveriş yapmak isteyecektir.

Ayrıca, satış sonrası hizmetler hakkında da destek almak müşteri için cazip bir nitelik olacaktır. Bahsedilen tüm özelliklere sahip referansları ve kullanıcı yorumları ile yeni müşterileri cezbeden Trotec firması hakkında detaylı bilgi almak için sadece internet sitesini ziyaret etmek ve dilerseniz müşteri hizmetlerine ulaşmak yeterli olacaktır.

Nem Alma Cihaz Fiyatları

Nem alma cihaz fiyatları son zamanlardaki ekonomik belirsizliklerle birlikte model ve kapasitesine göre değişmektedir. Her bütçeye uygun farklı kapasite ve özelliklerde nem alma cihazı bulabilmek için Trotec internet sitesi ziyaret edilebilmektedir. En geniş anlamda bir fiyat aralığı belirtmek gerekirse 1.250-20.000 TL arasında bir nem alma cihazı bulmak mümkündür. Bir nem alma cihazı seçilirken karar vermede etkili unsurlar; kullanılacak alan bilgisi, tasarım, boyut, bütçe gibi unsurlar olmaktadır. Ev tipi cihazlardan sanayi tipi tüm cihazlar için fiyat teklifi almak amacıyla Trotec firmasının müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın