Kilo Kaybı İçin Kardiyo Mu Hiit Mi

Kilo Kaybı İçin Kardiyo mu? Hiit mi?

Son zamanlarda ‘High intensty interval training’ yani yüksek yoğunlukta antrenman anlamına gelen Hiit oldukça popüler bir egzersiz planı olmaya başlıyor. Son yıllarda fitness dünyasına adım atan ve oldukça fazla insanı ardından sürükleyen antrenmanı yapabilmek için etkili yollar bulunuyor. Hiit, dayanıklılık içeren, güç toplamanıza olanak tanıyan ve düşük yoğunluklu kardiyodan daha hızlı bir şekilde kilo vermenize yarayan bir antrenman türüdür. Kısa süre içerisinde yüksek bir kalp atış hızına sahip olmanızı sağlar. Hiit antrenmanı sırasında muhtemelen nefessiz kalabilir ve konuşmayı sürdüremezsiniz, böyle durumlarda programı doğru uyguladığınız anlamına geliyor. Genel olarak bu tür bir egzersizdeki dinlenme süreleri, antrenmana harcadığınız zamandan daha uzun sürebiliyor. Birçok Hiit egzersinin süresi 10 ile 20 dakika arasında değişmektedir. Bu dakikalar içerisinde tam anlamıyla bir kondisyon ve kuvvet antrenmanı geçirmiş olursunuz.

Hiit Antrenmanın Faydaları

  • Kısa sürede kilo vermenize olanak tanır. 45 dakika boyunca yapacağınız bir kardiyodan çok daha fazla yağ yakma olanağını yakalayabilirsiniz.
  • Kalp atış hızınızı artırarak daha çok kaslarınızı kullanmanızı sağlar.
  • Kastan değil yağdan kaybetmenizi sağlar. Tartıda kilonuz aynı kalsa bile, ayda çok daha ince ve fit görünebilirsiniz.
  • Metabolizmanızı hızlandırarak daha sağlıklı olmanızı sağlar.
  • Güç ve dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olur.

Kardiyo, geleneksel olarak bilinen ve uzun sürede verimli çalışmanız halinde kilo kaybına neden olan bir egzersiz türüdür. Koşmak, bisiklet sürmek, uzun mesafe yüzmek, kürek çekmek gibi birçok farklı şekilde kardiyo yapabilirsiniz. Bir kardiyo antrenmanı, hiit antrenmanlarına oranla, çok daha düşük kalp atış hızınızın oluşmasına neden olur. Kimi zaman hızlı forma girmek isteyenler için sıkıcı olarak adlandırılabilir. Daha yoğun bir aktivite istemeniz halinde kardiyo size göre olmayabilir. Ancak, dayanıklılığınızı artırabilmek ve aynı zamanda kalori kaybına neden olmak istiyorsanız, hiit antrenmanları yanında destekleyici olarak kardiyo yapabilirsiniz. Kalori açığınızı kapatabilmek için doğru ve iyi bir yardımcı egzersizdir.

Kilo kaybı için kesinlikle en verimli egzersiz Hiit egzersizleridir. Fakat sadece kardiyo yaparak, farklı ve verimli teknikler kullanmanız halinde, hiit antrenman kadar dönüş alabilmeniz de mümkündür. Hangisinin sizin için daha iyi olduğunu karar verebilmek adına Burak Kulaksız ile iletişime geçebilir, profesyonel bir spor eğitmeninden size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın