Border Collie ve Köpek Sahiplenme Üzerine Tüyolar

Köpek sahiplenme artık çok daha yaygın bir biçimde ülkemizde de dünyadakine benzer bir konu haline gelmiştir. Gittikçe popüler hale gelen köpek sahiplenme, bir canlıyla hayatını paylaşmak isteyen pek çok insan için harikulade bir tercihtir. Farklı evcil hayvan statüsündeki canlılar içinde köpeklerin inanılmaz bir farklılığa sahip olduğunu görece olarak söylemek mümkündür. Zira insan hayatına kolay uyum sağlamaları, sevgi dolu doğaları ve irade teslimi ile ilgili sıklıkla sorun yaşamamaları köpek sahiplenme seçeneğini cazip hale getiren etmenler arasında yer alıyor. Bu konu üzerine varsayılan detayların en önemlileri arasında ise köpek cinslerinin özellikleri başı çekiyor. Köpek cinsleri arasında en sevilen çoban köpeklerinden Border Collie de size hayatınızda yer açacağınız sevimli hayvan dostlarımıza bir örnektir.

Border Collie Hangi Özellikleri ile Ön Plana Çıkıyor?

Border Collie cinsi köpek sahiplenmeyi düşünen kimselerin bilmesi gereken çok sayıda önemli özellik olduğunu ifade etmek gerekiyor. Bu konuda ilk dikkat çeken nokta, Border Collie cinsinin tam bir çoban köpeği kimliğine sahip olduğudur. Bu cins köpekler İngiltere-İskoçya sınır havzasından ortaya çıkmış köpeklerdir. Ciddi derecede enerjik köpekler olduğunu bilinir. Nitekim söz konusu olan bu cins, köpek yarışmalarının vazgeçilmez örnekleri arasında da yer alırlar. Genel itibariyle kahverengi-beyaz ve siyah-beyaz uyumunda renklere sahiptirler. Dik kulaklarıyla sese oldukça duyarlı köpekler oldukları bilinir. Border Collie köpekler koşma eğilimi kontrol edilemeyecek seviyelere varabilen cinslerdendir. Özellikle sürüye hâkim olma noktasında hem fiziksel ve hem de zihinsel anlamda gelişmiş güdüleri vardır.

Köpek Sahiplenme Sonrası Yaşam

Köpek sahiplenme ardından, alınan köpekle huzurlu bir yaşantı için öncesinde yapılan planları uygulamak oldukça önemlidir. Border Collie ile uyumlu bir biçimde yaşamak için gün içinde sıkı bir egzersiz programı uygulamak şarttır. Bu köpeklerin doğalarında olan enerjik tutumları bu gereksinimi ortaya çıkarır. Dolayısıyla dış mekanla iç içe yaşam, bu köpekler için olmazsa olmazdır. Programlı bir egzersiz ile hem zihinsel ve hem de karakter anlamında kolay aşama kaydedilebilir. Bu sayede tüm aile bireyleri ve diğer hayvanlarla yaşama kabiliyeti hızla artar. Border Collie köpekler uzun tüyleri ile sürekli tımar gereksinimine sahiptirler. Ancak tüy dökme dereceleri son derece yaşanabilir seviyededir.

Bir cevap yazın