Araç Sigortası

Araç Sigortası

İnsanın genel yaşantısı ile alakalı en fazla dikkat göstermesi gereken alanlardan bir tanesi trafiktir. Trafik sürücünün sürekli olarak gözü açık olması gereken bir alandır. Nitekim bu alanın hata kaldırır tarafının olmadığı her gün yaşanan kazalar göz önünde bulundurulduğunda daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemizde mevcut trafik kuralları ile ilgili dünyanın farklı noktalarındaki ülkeler bazında oldukça olumlu bir yapılanma olduğunu ifade etmek mümkündür. Söz konusu trafik düzenlemelerinin devletin güvencesi altında olması çok daha güvenli bir yapıyı mümkün kılmaktadır. Mevcut trafik düzenlemeleri arasında araç sigortası temel vazife görmektedir. Araç sigortası ile alakalı limitler teminat alanları sürücü hakları gibi pek çok alanda çeşitli bilgiler mevcuttur.

Trafik sigortası olarak da adlandırılan araç sigortası trafiğe çıkan bütün motorlu taşıt sürücülerinin bir yükümlülüğü olarak ifade edilebilir. Bu zorunluluk aynı zamanda trafikte yer alan diğer sürücülere karşı da önemli bir yükümlülüktür. Bu sayede daha sağlıklı bir trafik akışı sağlamak mümkün hale gelecektir. Trafik sigortası ile ilgili bilinmesi gereken noktaların önemli bir çoğunluğu teminatlarla ilgilidir. Nitekim araç sigortasının var olmasının en önemli amacı kaza durumlarında ortaya çıkan hasarın sigorta tarafından temin edilmesidir. Bu konudaki en çok merak edilen noktalardan biri söz konusu teminatın bütün hasarı karşılayıp karşılamamasıdır.

Sigorta şirketlerinin mevcut kaza ile ortaya çıkan hasarın temin edilmesi noktasında sağladığı hizmet farklı değişkenlere bağlıdır. Mevcut değişkenler arasında karşı tarafın haklılık payı önemli rol oynar. Diğer taraftan mevcut limitler de temel vazife görür. Söz konusu limitler her yıl değiştirilmektedir. Kazaya konu olan motorlu taşıtın bulunduğu kategori mevcut poliçedeki limite göre hesaplamanın içerisine dahil edilmektedir. Bu sayede sigorta şirketinin ödeyecek olduğu tutar kabaca ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan kazanın sonuçları da ödenecek tutarı etkileyen sebepler arasında yer alır. Örneğin bir ölüm olması durumunda vefat eden kimsenin yaşı, içinde bulunduğu sosyal statü ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler mevcut duruma etki eder. Trafik sigortası araç sahibine tanıdığı haklarla ön plana çıkarken daha kapsamlı bir hizmet olarak kaskonun varlığından da bahsetmek mümkündür. Kasko teklifi al hizmeti aracılığı ile ürünler hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Bir cevap yazın